– 

Jump to…

Thursday, June 27

NYACOP Semifinals –  Sunnyvale Presbyterian

Friday, June 28

NCOI Semifinals –  Trinity + St. Peter’s

Saturday, June 29

(afternoon) Pre-convention excursion –  Legion of Honor Museum
(organ concert by the Legion's principal organist Jonathan Dimmock at 4:00)

Sunday, June 30

12:00 PM – 12:00 AM Registration/Hospitality open 1:30 PM – 5:30 PM NYACOP Finals –  Lakeside Presbyterian 3:30 PM – 5:00 PM Visionary Leadership: Chapter Officer Training
(open to anyone serving on a chapter board)
7:00 PM – 7:30 PM Organ Prelude: David Higgs  Congregation Sherith Israel 7:30 PM – 9:00 PM Opening Worship in the Reform Jewish Tradition  Congregation Sherith Israel
Commissioned piece: Melissa Dunphy
9:30 PM – 12:00 AM Grand Opening of Exhibit Hub –  Marriott Marquis

Monday, July 1

8:00 AM – 7:00 PM Registration/Hospitality open 9:00 AM – 12:00 PM Exhibits open –  Marriott Marquis 9:00 AM – 12:00 PM NCOI Finals –  Trinity + St. Peter’s 9:00 AM – 9:45 AM
Workshops 1 –  Marriott Marquis and nearby venues
10:00 AM – 10:45 AM
Workshops 2 –  Marriott Marquis and nearby venues
11:00 AM – 11:45 AM
Workshops 3 –  Marriott Marquis and nearby venues
12:00 PM – 1:30 PM Lunch (on your own) and travel to Oakland 2:00 PM – 2:45 PM [Group A] Dong-Ill Shin  Cathedral of Christ the Light, Oakland

Commissioned piece: Texu Kim
[Group B] choice of: Nicole Keller  First Presbyterian Church, Oakland

Commissioned piece: Carl Rütti
Chanticleer  St. Paul’s Episcopal Church, Oakland 3:30 PM – 4:15 PM [Group A] choice of: Nicole Keller  First Presbyterian Church, Oakland
Commissioned piece: Carl Rütti
Generously sponsored by a gift from Rosales Organ Builders
Chanticleer  St. Paul’s Episcopal Church, Oakland Roman Catholic Worship Service: Jennifer Pascual  Our Lady of Lourdes, Oakland [Group B] Dong-Ill Shin  Cathedral of Christ the Light, Oakland
Commissioned piece: Texu Kim
Generously sponsored by a gift from Létourneau Pipe Organs
4:30 PM – 7:30 PM Dinner (on your own) 8:00 PM – 9:30 PM Faythe Freese  Grace Cathedral
10:00 PM – 12:00 AM Exhibits open –  Marriott Marquis

Tuesday, July 2

8:30 AM – 7:00 PM Hospitality open 9:00 AM – 12:00 PM Exhibits open –  Marriott Marquis 9:00 AM – 11:45 AM Mission Dolores Tour and Choral Workshop 9:00 AM – 9:45 AM
Workshops 4 –  Marriott Marquis and nearby venues
10:00 AM – 10:45 AM
Workshops 5 –  Marriott Marquis and nearby venues
11:00 AM – 11:45 AM
Workshops 6 –  Marriott Marquis and nearby venues
11:45 AM – 1:00 PM Lunch (on your own) and travel to venues Afternoon concerts: Choose one Group; walk between venues. 1:30 PM – 2:15 PM [Group C] Ken Cowan  Trinity + St. Peter’s
1:30 PM – 2:15 PM [Group D] Peter Sykes  St. Mark’s Lutheran 1:30 PM – 2:15 PM [Group E] Rashaan Rori Allwood  Old First Presbyterian 2:45 PM – 3:30 PM [Group C] Peter Sykes  St. Mark’s Lutheran 2:45 PM – 3:30 PM [Group D] Ken Cowan  Trinity + St. Peter’s
2:45 PM – 3:30 PM [Group E] Aaron Tan  Calvary Presbyterian 4:00 PM – 5:30 PM AGO National Business Meeting  Congregation Sherith Israel 5:30 PM – 7:30 PM Dinner (on your own) 8:00 PM – 9:30 PM Shin-Young Lee & Olivier Latry with the Berkeley Symphony  St. Ignatius
10:00 PM – 12:00 AM Exhibits open –  Marriott Marquis

Wednesday, July 3

8:00 AM – 7:00 PM Hospitality open 9:00 AM – 9:45 AM Abigail Crafton, Alexander Leonardi, & Owen Tellinghuisen [Rising Stars]  First Congregational Church, Berkeley
9:00 AM – 9:45 AM Douglas Cleveland  St. Mark’s Episcopal Church, Berkeley

2024 AGO/Marilyn Mason Commission: Brooke Joyce
9:00 AM – 9:45 AM Joey Fala  First Church of Christ, Scientist, Berkeley 9:00 AM – 9:45 AM Diane Meredith Belcher  St. John’s Presbyterian Church, Berkeley 9:15 AM – 11:15 AM Robert Horton & James Kealey (2022 NCOI & NYACOP Winners)  UU Church of Berkeley
Commissioned piece: Iain Farrington [played by James Kealey]
10:45 AM – 11:30 AM Nathan Elsbernd, Trevor Good, & Marshall Joos (Rising Stars)  First Congregational Church, Berkeley
10:45 AM – 11:30 AM Douglas Cleveland  St. Mark’s Episcopal Church, Berkeley

2024 AGO/Marilyn Mason commission: Brooke Joyce
10:45 AM – 11:30 AM Joey Fala  First Church of Christ, Scientist, Berkeley 10:45 AM – 11:30 AM Diane Meredith Belcher  St. John’s Presbyterian Church, Berkeley from 11:30 AM Travel to hotel 12:00 PM – 4:00 PM Exhibits open –  Marriott Marquis 2:00 PM – 2:45 PM
Workshops 7 –  Marriott Marquis and nearby venues
3:00 PM – 3:45 PM
Workshops 8 –  Marriott Marquis and nearby venues
4:00 PM – 4:45 PM Regional Meetings –  Marriott Marquis 5:00 PM – 7:30 PM Dinner (on your own) 8:00 PM – 9:30 PM St. Cecilia Recital: Janette Fishell  St. Mary’s Cathedral 9:30 PM – 11:30 PM St. Cecilia Reception –  St. Mary’s Cathedral

Thursday, July 4

8:00 AM – 10:00 AM Hospitality open 9:00 AM – 10:00 AM Episcopal Worship Service: Mary Beth Bennett  Grace Cathedral

Commissioned piece: David Conte
2024 AGO/ECS Publishing Award commission: Brooke Joyce
9:00 AM – 10:00 AM African American Baptist Worship Service: Stephen Price & Patrick Alston  Third Baptist Church

Commissioned piece: Eurydice Osterman
9:00 AM – 10:00 AM Weicheng Zhao  St. Luke’s Episcopal Church 11:30 AM – 12:15 PM Annette Richards  All Saints Episcopal Church, Palo Alto 11:30 AM – 12:15 PM Jonathan Moyer  St. Bede’s Episcopal Church, Menlo Park 11:30 AM – 12:15 PM Anne Laver  St. Mark’s Episcopal Church, Palo Alto
Commissioned pieces: Jessica Meyer, Natalie Draper
11:30 AM – 12:15 PM Monica Czausz Berney  First Congregational Church, Palo Alto 11:30 AM – 12:15 PM Workshop-Demonstration: The Tudor Organ (Robert Huw Morgan)  Stanford Memorial Church 12:15 PM – 1:15 PM BOX LUNCH at each recital venue 1:45 PM – 2:15 PM Carillon concert (Timothy Zerlang)  outdoors at Stanford 2:30 PM – 3:45 PM Kimberly Marshall  Stanford Memorial Church

Commissioned piece: Errollyn Wallen
5:00 PM – 7:30 PM Dinner (on your own); Hospitality open 7:30 PM – 10:30 PM Final reception  Marriott Marquis (entertainment at 8:00, 9:00, 10:00)